Oświetlenie LED

Witam ! Wiele osób z nas pamięta czasy kiedy za żarówki LED-owe płaciliśmy kwoty rzędu 50-60zł za żarówkę, obecnie dobrej jakości oświetlenie LED jesteśmy w stanie znaleźć już w granicach 10zł ! Wszystko to za sprawą rosnącej popularności tego oświetlenia, a także unowocześniania technologii stosowanej w produkcji. Wymieniając tradycyjne oświetlenie żarowe na nowoczesne oświetlenie LED jesteśmy w stanie zmniejszyć rachunki za oświetlenie nawet do 80%. Oprócz oszczędności oświetlenie LED jest dużo bardziej żywotne. Tradycyjna żarówka posiada żywotność na poziomie 2000 – 3000 tysięcy godzin, a żarówki LED posiadają żywotność nawet na poziomie 50 000 godzin ! tak więc naprawdę się to opłaca. Taki zakup sprawi że przez wiele lat będziemy oszczędzać.

Obecnie najpopularniejszymi na rynku są diody wykonane w technologii:

LED COB – jedna duża dioda zbudowana z bardzo wielu małych diod które dają duże porcje światła, są to przeważnie diody o dużej mocy.

LED SMD – żarówka posiada wiele punktów świetlnych, przylutowane do płytki montażowej, pojedyncze diody również występują w wielu rozmiarach a najczęściej natrafimy na :

SMD 3528 to dioda o wymiarach 3,5mm x 2,8mm
SMD 5050 to dioda o wymiarach 5,0mm x 5,0mm
SMD 5630 to dioda o wymiarach 5,6mm x 3,0mm
SMD 3014 to dioda o wymiarach 3,0mm x 1,4mm
SMD 2835 to dioda o wymiarach 2,8mm x 3,5mm:

LED FILAMENT – są to żarówki imitujące tradycyjne żarówki wolframowe, głównie są stosowane w oświetleniu dekoracyjnym gdzie wygląd gra tutaj dużą rolę.

 

W oświetleniu mieszkalnym najczęściej stosujemy oświetlenie LED na trzonki

GU10, E27 oraz E14

Dla przykładu

led 5w

Żarówka LED GU10 – 4W

Jest to odpowiednik żarówki halogenowej o mocy 35W.

1

Żarówka LED E14 – 6W

Jest to odpowiednik żarówki tradycyjnej o mocy 45W

12

Żarówka LED E27 – 12W

Jest to odpowiednik żarówki tradycyjnej o mocy 75W

 

Polecamy wymianę oświetlenia tradycyjnego na oświetlenie LED, obecnie koszt wymiany jak widać jest już niewielki a zaoszczędzimy wiele w rachunkach za prąd !

 

Pozdrawia

Zespół E-Kupiec.

Related posts

3 Thoughts to “Oświetlenie LED”

 1. Igor

  Fajne zestawienie żarówek LED. Na pewno przyda mi się, jak będę wymieniać oświetlenie w domu.

 2. Maciej

  Przydałyby się jeszcze jakieś wyliczenia kosztów, zwrotów w porównaniu za zwykłe żarówki i żarówki led, ale poza tym świetny artykuł. Pozdrawiam.

  1. sklep

   Dziękujemy, w najbliższym czasie rozszerzymy artykuł o wyliczenia kosztów.

Leave a Comment