Ochronniki przeciwprzepięciowe – popularne przepięciówki. Czy warto stosować?

Nie należą do najtańszych zabezpieczeń, ale czy warto? Postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

Piorun – to silne wyładowanie elektryczne towarzyszące burzom. Tworzy na niebie efektowne smugi światła, ale też jest bardzo niebezpieczny dla naszych mieszkań / domów. Uderzenie pioruna, nawet nie bezpośrednio, w dom może spowodować nagłe przepięcie w instalacji domowej. Skutki takiego zjawiska nie są trudne do przewidzenia. Komputery, telewizory, telefony, cała elektronika podłączona do prądu jest narażona na uszkodzenie. Niekiedy uszkodzenie elektroniki to nie wszystko. Na dyskach posiadamy zapisane ważne dane, dokumenty, zdjęcia z wakacji sprzed dziesięciu lat. To wszystko jest narażone na utratę.

Źródło: www.hager.pl
Źródło: www.hager.pl

Czy są sposoby na zabezpieczenie urządzeń elektronicznych?

Oczywiście. Właśnie tutaj do akcji wkraczają ochronniki przepięciowe. Nazywane również przeciwprzepięciowymi, przepięciówkami. Nazw oficjalnych i potocznych jest kilka, ale najważniejsza jest funkcja jaką spełniają. Mają za zadanie natychmiast odseparować instalację elektryczną w domu od zewnętrznej, tym samym zabezpieczając urządzenia wewnątrz przed destrukcyjnymi skutkami wyładowania elektrycznego.

Ochrona przeciwprzepięciowa to nie tylko ochronniki. Zgodnie z normami budowlanymi nasz budynek powinien być wyposażony w instalację odgromową, która odprowadza impuls przepięciowy do ziemi rozpraszając tym samym jego energię.

Typy ochronników – który wybrać?

Norma dzieli ochronniki na trzy typy.

  • Typ 1 (T1) – Ochrona przed bezpośrednim oddziaływaniem części prądu piorunowego (bezpośrednie wyładowanie piorunowe lub wyładowanie występujące w pobliżu układu zasilania).
  • Typ 2 (T2) – Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi indukowanymi (pośrednie odległe wyładowania piorunowe) i przepięciami łączeniowymi.
  • Typ 3 (T3) – Ochrona przed przepięciami atmosferycznymi indukowanymi i przepięciami łączeniowymi, powstającymi w instalacji elektrycznej odbiorczej niskiego napięcia (ochrona końcowa).

Najbardziej popularne w budownictwie mieszkaniowym są ochronniki Typu 1+2 (dawniej B+C). Taki rodzaj najlepiej zabezpiecza instalację elektryczną w domu.

Którego producenta wybrać?

Na rynku każdy liczący się producent aparatury modułowej ma w swojej ofercie ochronniki. W naszym sklepie dostępne są ochronniki firmy Bemko. Sprzedajemy je ponieważ oferują naszym zdaniem najlepszy stosunek ceny do jakości. Posiadamy w ofercie również ochronniki firmy Hager. Jest to wyższa półka aparatury, ale czy na bezpieczeństwie warto oszczędzać?

Jeżeli artykuł nie odpowiedział na jakieś pytanie związane z ochroną przeciwprzepięciową zachęcamy do pozostawienia komentarza bądź kontaktu z naszą firmą. Na pewno odpowiemy.

 

Related posts

Leave a Comment