Skompletowanie zabezpieczeń dla rozdzielni mieszkania lub domku jednorodzinnego.

Skompletowanie zabezpieczeń dla rozdzielni mieszkania lub domku jednorodzinnego.

W tym artykule chciałbym przybliżyć Wam co powinna zawierać rozdzielnica elektryczna w każdym mieszkaniu i domu.

 

 rozdzielnice elektroplast opatówek

 

Na wstępie pamiętajmy, że wszelkich instalacji powinien dokonywać wykwalifikowany elektryk. Niezależnie od wielkości naszego mieszkania lub domku w naszej rozdzielnicy powinny się znaleźć odpowiednie zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, przeciwprzeciążeniowe oraz chroniące przed porażeniem. Nasza rozdzielnia (tablica rozdzielcza) powinna być dobrana zgodnie z projektem – musi być odpowiedniej wielkości (ilości modułów). Powinniśmy obliczyć ile i jakich zabezpieczeń będzie zawierała. Mamy dwa typy rozdzielni – do wbudowania w ścianę – podtynkowe  lub na jej powierzchni – natynkowe.

 

Naszą rozdzielnię powinniśmy zaopatrzyć w następujące elementy:

 

Rozłącznik izolacyjny zwany jako wyłącznik główny. Stosuje się go do odłączania całej naszej instalacji domowej lub  wybranego obwodu od napięcia.

Zaraz za naszym rozłącznikiem możemy dodatkowo podłączyć lampki sygnalizacyjne które będą nas informować o zaniku napięcia danej fazy z zewnątrz Lub potwierdzać zanik napięcia po wyłączeniu rozłącznikiem izolacyjnym.

rozdzielnica-z-opisem

Ochronniki przeciwprzepięciowe tzw. ograniczniki przepięć. Chronią one naszą instalację elektryczną i podłączone do niej urządzenia odbiorcze przed spaleniem, obniżając nadmierną wartość napięcia i prądów które mogą powstać w skutek uderzenia pioruna w linię przesyłową.

Wyłączniki nadmiarowoprądowe  inaczej nadprądowe. Będą nam zabezpieczały obwody elektryczne przed skutkami przepływu prądów zwarciowych i przeciążeniowych. Każdy nasz obwód oświetleniowy czy gniazdowy powinien być zabezpieczony osobno.

Wyróżniamy trzy klasy ograniczników przepięć B,C i D.

Najczęściej stosuje się klasy B (podstawowej) zabezpieczające przed pożarem domu   i tak np. dla obwodów gniazd   B16A, dla obwodów oświetleniowych B10A.

 

Wyłączniki różnicowoprądowe tzw. różnicówki. Służy do ochrony ludzi przed porażeniem prądem elektrycznym. Np. w momencie pojawienia się napięcia (przebicia)  na   obudowie naszej pralki lub kuchenki czy innego urządzenia odłączy on w bardzo krótkim czasie zasilanie danego obwodu który zabezpiecza lub całej instalacji.

Prawo budowlane wymaga co najmniej jednego takiego zabezpieczenia na prąd 30mA dla  naszej instalacji.

Warto jednak założyć kilka takich zabezpieczeń dzieląc nasze obwody tak by w razie awarii nie pozbawiać naszej instalacji całkowicie napięcia.

Np. osobną różnicówkę dla obwodu pralki, kuchenki elektrycznej, termy,  gniazd i oświetlenia.

 

W naszej rozdzielni możemy umieścić transformator dzwonkowy lub centralkę domofonową (videodomowonową) oczywiście z osobnym zabezpieczeniem dla tych obwodów.

Dla instalacji mieszkaniowych są dostępne również dzwonki montowane do rozdzielni na szynę. O ile nie jest ona schowana gdzieś w szafie czy osobnym pomieszczeniu tak by było go słychać w całym mieszkaniu .Unikamy wtedy montażu na ścianie takiego urządzenia.

Related posts

4 Thoughts to “Skompletowanie zabezpieczeń dla rozdzielni mieszkania lub domku jednorodzinnego.”

 1. Marcin

  Blondynkowe wpadki W każdym domu czasem coś się czasem psuje. Czasem potrzebny jest hydraulik, szklarz a czasem elektryk. I dla każdego zapewne to nic nowego, każdemu się może zdarzyć przecież. No ale jeśli jednego dnia zapycha ci się kibelek, pralka zalewa pół łazienki tak, że wyskakują korki…?

 2. pizap

  Dobry wpis, przydatny dla studentów ^^

 3. Jakub Brodecki

  Czy lampki sygnalizacyjne powinny być dodatkowo zabezpieczane wyłącznikiem nadprądowym?

  1. sklep

   Witaj, generalnie lampki stosuje się przed zabezpieczeniami nadprądowymi. Nie ma wymogu ich zabezpieczania, jednak prawidłowa budowa układu powinna uwzględniać zarówno lampki jak i wyłączniki nadprądowe.

Leave a Comment